BETANIA - ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM W RYPINIE
Chcemy służyć Jezusowi jak Marta.
Chcemy słuchać i oddawać cześć Jezusowi jak Maria.
Chcemy by Jezus mógł odpocząć wśród przyjaciół jak u Łazarza.
Chcemy też by Jezus mógł wskrzeszać i uzdrawiać ludzkie życie, jak życie Łazarza przebywającego 4 dni w grobie.
Mamy świadomość, że ,,nosimy ten skarb w naczyniach glinianych”, że jesteśmy w drodze z całą ludzką słabością, że ,,Moc w słabości się doskonali”.
Wrzesień 1994 rok – grupa licealistów przeżywa na rekolekcjach salezjańskich w Starym Sączu chrzest w Duchu Świętym. Otrzymują na modlitwie słowa: ,,Dobrze, gdy bracia spotykają się razem”. Postanawiają spotykać się jako grupa modlitewna Odnowy w Duchu Świętym przy parafii św. Stanisława Kostki. Tak się to zaczęło i trwa do dziś.
W czerwcu 2006 roku przyjęliśmy nazwę BETANIA – dom Łazarza, Marty i Marii.
Misja wspólnoty mieści się w nazwie: Betania – dom biedy.
Betania to dom, gdzie jest miejsce dla ludzi szukających, tęskniących za Bogiem, spragnionych, gdzie Bóg leczy ludzkie biedy, gdzie Jezus odpoczywa.
1. Celem wspólnoty jest stanowić miejsce: przestrzeń wiary, gdzie każdy kto ma takie pragnienie będzie mógł osobiście spotkać Jezusa Chrystusa jako swojego Pana i Zbawiciela, stale wzrastać w tej relacji ku przemianie serca i uzdrowieniu całego życia.
2. Celem wspólnoty jest roznosić wszędzie gdzie jesteśmy po wszystkich miejscach zapach Jezusa, drogocenny olejek Jego miłości i troski, by mogli zapragnąć zdrowia i życia Ci, którzy się źle mają, każda ludzka bieda.
Cele realizujemy przez:
*Prowadzenie parafialnej adoracji przed Jezusem Miłosiernym w 22-drugi dzień miesiąca.
*Czytania podczas liturgii Eucharystii przed spotkaniami modlitewnymi Betanii.
*Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego, prowadzenie drogi krzyżowej i różańca oraz włączanie się w inne okazjonalne dzieła parafialne.
*Modlitwa za miasto z patrolami modlitewnymi.
*Prowadzenie spotkań modlitewnych w każdy wtorek (z wakacyjną przerwą) po Mszy Św. Wieczornej.
*Prowadzenie grupek dzielenia z rozważaniami na podstawie Słowa Bożego.
*Prowadzenie formacji przez uczestnictwo w rekolekcjach, weekendowych wyjazdach formacyjnych, nauczania podczas spotkań modlitewnych, uczestnictwo w osobistej adoracji dla wspólnoty.
*Prowadzenie modlitwy wstawienniczej.
Osobiste zaangażowanie wszystkich tworzących wspólnotę:
– w modlitwę osobistą za siebie nawzajem, za dzieci i młodzież rypińską oraz za autorytety rypińskie
– w tworzenie relacji we wspólnocie poprzez wspólne świętowanie i wspólne wyjazdy na coroczne czuwanie Odnowy w Duchu Świętym do Częstochowy
– dokładanie wszelkich starań by świadczyć na co dzień, tam gdzie jesteśmy, swoim życiem i postawą o dobroci i miłości Bożej
– przyprowadzanie do wspólnoty tych, którzy tęsknią za bliskością Boga.