Parafia Św. Stanisława Kostki w Rypinie

Kościół Domowy – Oaza Rodzin

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie łączącym  w sobie charyzmaty tego ruchu i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END). Założycielem Domowego Kościoła jest Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki (1921–1987).  Duchową kolebką Domowego Kościoła jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyły się pierwsze oazy rodzin

     Domowy  Kościół  przy parafii Świętego Stanisława Kostki w Rypinie powstał w 1987 roku, kiedy  zawiązał się pierwszy krąg (podstawowa jednostka formacyjna DK licząca 4-6 małżeństw sakramentalnych).

Obecnie Rejon Rypiński  DK skupia 19 rodzin podzielonych na pięć  kręgów. Kilka rodzin należy do sąsiednich parafii. Rodziny spotykają się raz w miesiącu na wspólnej modlitwie i podsumowaniu całomiesięcznej pracy nad doskonaleniem życia małżeńskiego i rodzinnego. W każdym kręgu przewodniczy para animatorska  wybierana w corocznych wyborach. Spotkania odbywają się kolejno w mieszkaniach członków kręgu lub w salach domu parafialnego w obecności kapłana  moderatora. 

    Tematyka spotkań jest realizowana wg konspektów zamieszczonych w wydawnictwach „Domowy  Kościół . List do wspólnot rodzinnych”  Poza spotkaniami  w kręgach rodziny DK pracę formacyjną odbywają na Dniach Wspólnoty na poziomie  rejonu i diecezji, rekolekcjach oazowych i w różnych diakoniach.

Rodziny DK aktywnie włączają się w życie parafii pełniąc różnego rodzaju posługi.  W każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 13.00 i trzeci piątek miesiąca o godzinie 18.00  mają oprawę Mszy  Świętej.

Domowy Kościół  jest ruchem otwartym dla wszystkich małżeństw sakramentalnych. Serdecznie zapraszamy rodziny, które pragną wzrastać duchowo we wspólnocie i pogłębiać swoją wiarę.

 

Kontakt bezpośredni można nawiązać po każdej Mszy Św. w trzeci piątek  miesiąca (godzina 18.00, z wyłączeniem wakacji). Informacje dotyczące działania, możliwości przyłączenia się do wspólnoty można uzyskać kontaktując się na adres e-mail: grazka272@op.pl .